• Environmentálna výchova - Környezeti nevelés

        • Plán environmentálnej výchovy na školský rok 2023/2024

           

          Plán vychádza z kapitoly publikovanej v SŠR 2023/2024.

          Globálne vzdelávanie a environmentálna výchova, kde sa okrem iného  uvádza, že:

          1. Školám sa odporúča:

          a) uplatňovať globálne súvislosti a globálnu dimenziu v obsahu vzdelávania ŠkVP,

          b) zvyšovať povedomie detí a žiakov a bližšie ich oboznamovať o Agende 2030 pre trvalo udržateľný rozvoj, schválenej na pôde OSN, a jej 17-tich cieľoch v súvislosti s riešením aktuálnych otázok a jej implementáciou na národnej, ako aj medzinárodnej úrovni,

           c) využiť pri začleňovaní tém globálneho vzdelávania do vyučovacieho procesu „Odporúčania, inšpirácie pre školy k uplatňovaniu globálnej dimenzie vo vyučovaní – aby žiaci vedeli a chceli byť aktívni pri vytváraní spravodlivejšieho sveta“ pod názvom „Aktivizujúce metódy výučby v globálnom rozvojovom vzdelávaní“, ktorý ponúka prehľad vybraných aktivizujúcich metód výučby, metodické odporúčania a praktické ukážky, ktoré môžu školy využívať ako 19 pomôcku pri uplatňovaní globálneho prístupu vo vyučovaní. Zverejnené sú na: http://www.statpedu.sk/clanky/ucebnice-metodiky-publikacieodborneinformacie/metodiky,

          d) rozvíjať osvetovú, vzdelávaciu a výchovnú činnosť detí a žiakov s dôrazom na uvedomenie si globálnej previazanosti udalostí, vývoja i problémov na miestnej, regionálnej, národnej a medzinárodnej úrovni,

           e) zvyšovať povedomie detí a žiakov o globálnych témach, rozvíjať ich kritické uvedomovanie si sociálnych, environmentálnych, ekonomických a politických procesov vo svete aj pomocou spolupráce s neziskovými organizáciami pôsobiacimi v oblasti globálneho vzdelávania,

           f) využiť informácie, podporné materiály (videometodiky a publikácie) na inšpiráciu pri začleňovaní globálneho vzdelávania do obsahu rôznych vyučovacích predmetov zverejnených na www.globalnevzdelavanie.sk a www.iuventa.sk (v časti: projekt PRAKTIK/Metodický portál).

          2. Odporúča sa rozvíjať environmentálnu výchovu a vzdelávanie ako súčasť rozvoja osobnosti detí a žiakov zameranú najmä na vedenie k uvedomelej spotrebe zdrojov, povedomia v oblasti separácie, zhodnocovania (recyklácie) a likvidácie odpadov v súlade s právnymi predpismi, na vytváranie správnych postojov a správania detí a žiakov k životnému prostrediu, na prevenciu pred znečisťovaním a poškodzovaním životného prostredia, na riešenie rôznych problémov ochrany prírody a krajiny.

          3. Pedagógom a koordinátorom environmentálnej výchovy sa odporúča využiť v rámci zavádzania environmentálnej výchovy do iŠkVP metodický materiál „Metodické usmernenie k zavádzaniu prierezovej témy do iŠkVP“, ktorý obsahuje inšpirácie a zdroje k uplatňovaniu tejto prierezovej témy v edukačnom procese a pri vyučovaní voliteľného predmetu environmentálny výchova. Materiál je dostupný na: http://www.statpedu.sk/sk/svp/zavadzanie-isvp-ms-zs-gym/gymnazia/.

          4. Školám sa odporúča spolupracovať s environmentálnymi centrami a strediskami, regionálnymi pracoviskami štátnej ochrany prírody, Slovenskou agentúrou životného prostredia a neziskovými organizáciami pôsobiacimi v tejto oblasti na podporu skvalitnenia a vytvárania vhodných podmienok praktickej environmentálnej výchovy v škole i mimo školy v súlade s cieľmi výchovy a vzdelávania k trvalo udržateľnému rozvoju.

           5. Školám sa odporúča zapojiť do medzinárodných environmentálnych programov Nadácie pre environmentálnu výchovu (www.fee.global) EcoSchools/Zelená škola (www.zelenaskola.sk) a Mladí reportéri pre životné prostredie (www.mladireporteri.sk) v rámci rozvoja environmentálnej výchovy a výchovy k trvalo udržateľnému rozvoju.

          6. Podľa možností školy sa odporúča vytvárať podmienky pre prácu učiteľa – koordinátora environmentálnej výchovy, ktorého úlohou je koordinovať environmentálnu výchovu v škole, príp. v súlade s ekokódexom (stratégia výchovy a konania školy k ochrane a udržateľnosti životného prostredia, zásady úspor obnoviteľných zdrojov a pod.) realizovať environmentálny program školy.

          7. Podporovať rozvoj environmentálnej výchovy a vzdelávania zapájaním škôl do projektov a súťaží s environmentálnym zameraním.

          8. Za účelom posilňovania národnej hrdosti detí a mládeže, ochrany národného dedičstva a budovania národnej identity založenej aj na pozitívnom vzťahu ku kultúrnym 20 hodnotám sa školám odporúča venovať zvýšenú pozornosť zaradeniu tém UNESCO (pamiatky a ich ochrana a pod.) do vyučovacieho procesu. Uvedené témy sa odporúča zaradiť aj do školských novín a časopisov na všetkých stupňoch škôl, zabezpečiť ich medzinárodné elektronické prepojenie s využitím ponúkaných technických vymožeností.

          9. Podporovať zapájanie žiakov do dobrovoľníckych aktivít, spolupracovať v oblasti organizovania dobrovoľníctva na škole s dobrovoľníckymi centrami a dobrovoľníckymi organizáciami v lokalite školy. Podporovať vzdelávanie učiteľov v téme koordinácie dobrovoľníckych projektov žiakov na školách.

           10. Využiť možnosť dobrovoľne sa zapojiť do celosvetového vzdelávacieho programu Medzinárodná cena vojvodu z Edinburghu v rámci podpory zapájania žiakov do dobrovoľníckych aktivít a výchovy k ich záujmu o svoje okolie a svet (www.dofe.sk).

          Plánované úlohy, aktivity, exkurzie a súťaže

          September:

          • Oboznámiť sa s úlohami, ktoré vyplývajú z Sprievodcu školským rokom 2023/2024
          • Vypracovať plán environmentálnej výchovy na školský rok 2023/2024.
          • Informovať prostredníctvom posteru kampane a informačného letáku o cieľoch Európskeho týždňa mobility 16. 09. - 22. 09. 2023. Pri propagácii tejto témy sa dôraz kladie na dosiahnutie cieľa cesty, prepraviť sa často za nižšie náklady pre jednotlivca i spoločnosť, ako v prípade použitia súkromného vozidla. Téma ročníka Európskeho týždňa mobility 2023 je ŠETRI ENERGIU. Táto téma sa zameriava na dôležitosť znižovania energetických nákladov a spotreby v oblasti dopravy s cieľom dosiahnuť udržateľnú a efektívnu mobilitu.
          • Pri príležitosti Európskeho týždňa mobility kreatívna súťaž v kreslení: „Közlekedő Petőfi”. Súťaž vyhlásil Ústav dopravných vied (Maďarsko). Téma: Ako jazdil autor Petőfi Sándor
          • Pri príležitosti    
          • Svetového dňa za zachovanie ozónovej vrstvy (16.09.2023)
          • Svetového dňa bez áut (22.09.2023)
          • Svetového dňa riek (25.09.2023)
          • Svetového dňa zdravého životného prostredia (26.09.2023)

          podnietiť diskusiu na TH o stave životného prostredia, v ktorom žijeme.

          • Propagovať možnosť zúčastniť sa odborného sympózia organizovaného Podunajským múzeom v Komárne.
          • Fotografická súťaž Well with Nature na európskej úrovni, ktorú organizuje Európska environmentálna agentúra. Fotosúťaž agentúry EEA poukazuje na naše prepojenie s prírodou, na to, do akej miery sa o ňu staráme, a ako  nám môže pomôcť udržať si psychické a fyzické zdravie. Jej cieľom je zvýšiť 

          informovanosť o výhodách, ktoré môžeme všetci získať prijatím opatrení na dosiahnutie nulového znečistenia. 

          Koordinátorka informuje o súťaži a spolupráce majsterku GDM a majstra Fóti Dávida, ktorí študentov navodia na tému ohľadom práce na súťaž. Témy/kategórie: vzduch, voda, pôda, zvuk. Súťaž prebieha do 1. októbra.

          • Upracme Slovensko – Svetový čistiaci deň 2023 – Koordinátorka zrealizuje vyčistenie areálu školy.
          • Darovanie krvi – Program študentských kvapiek krvi zdôrazňuje význam pravidelnej dobrovoľníckej práce v mladom veku a poskytovania primeraného prísunu krvi do zdravotníckych zariadení.
          • Aj naša škola zapojí do  kampane: klímaTYzuj sa ... a aktivuj sa pre klímu (Čo nás čaká? 10 mesiacov, 10 výziev, 10-krát téma súvisiaca so zmenou klímy. Cieľom kampane je uvedomiť si, že zmena klímy je tu a teraz. Každý deň ju ovplyvňujeme a ona ovplyvňuje nás, preto je načase konať.)
          • Aktualizovanie nástenky environmentálnej výchovy.

          Október

          • Zrealizovať besedu s organizáciou KompAkt Komárno  na tému „O dôležitosti separovania odpadov“.
          • Zúčastníme sa k projektu „200 ton z lesa von“. Projekt je zameraný na obnovu a očistenie lesa a prírodných plôch v blízkosti miest a obcí od odpadu, ktorý tam nepatrí. Cieľom je vyzbierať a vyniesť z lesných plôch na Slovensku 200 ton smetí, ktoré tam za sebou zanechali „návštevníci“. Prostredníctvom tejto činnosti a iných aktivít chceme vzbudiť u mladých ľudí záujem o čistotu životného prostredia vo svojom okolí a zodpovednosť za jeho stav. Koordinátorka zrealizuje vyčistenie oblasť okolia Dunaja – časť ostrova.
          • Pri príležitosti:          
          • Medzinárodného dňa ľudských sídiel (01.10.2023) 
          • Svetového dňa ochrany zvierat - starostlivosť o zvieratá (04.10.2023)
          • Svetového týždňa dažďových lesov (12.10.2023 – 18.10.2023)

          prostredníctvom vývesky na nástenke podnietiť diskusiu na hodinách ETV a na TH o aktuálnych otázkach prírodného prostredia života ľudí.

          • Envirospektrum – fotografická súťaž. Koordinátorka informuje o súťaži a spolupráce majsterku GDM a majstra Fóti Dávida, ktorí študentov navodia na tému ohľadom práce na súťaž.
          • Návšteva Podunajského Múzea - prírodovedná výstava: Príroda Podunajska
          • Aktualizovanie nástenky environmentálnej výchovy.

          November

          • Zrealizovať konanie besedy s pracovníkmi OZ Maximilián Hell Slovensko  na tému – Ponitrie.
          • Informovať prostredníctvom nástenky a na TH o možnosti dobrovoľne sa zapojiť do celosvetového vzdelávacieho programu Medzinárodná cena vojvodu z Edinburghu v rámci podpory zapájania žiakov do dobrovoľníckych aktivít a výchovy k ich záujmu o svoje okolie a svet (www.dofe.sk).
          • Adoptuj si stromček! - V rámci boja proti klimatickým zmenám sa k projektu 480 – Adoptuj si stromček! pripojí aj naša škola. Cieľom programu je zasadiť v meste čo najviac stromov.
          • ZELENÝ SVET: medzinárodná súťaž umeleckej tvorivosti. Koordinátorka informuje o súťaži a spolupráce majsterku GDM a majstra Fóti Dávida, ktorí študentov navodia na tému ohľadom práce na súťaž.
          • Aktualizovanie nástenky environmentálnej výchovy.
          • Exkurzia: Podunajské múzeum v Komárne - výstava pod názvom "Príroda Podunajska"
          • Súťaž: Curie environmentálna pamätná súťaž – 1. kolo (online)

          December

          • Propagovať žiacku súťaž - Vytvor leták! - na podporu a kontrolu separovania odpadov, ktorý bude informovať o správnom separovaní do zberných nádob v priestoroch našej školy.
          • Pri príležitosti
          • Svetový deň pôdy 05.12.2023

          koordinátorka premieta americký environmentálny dokumentárny film „Before the Flood“. Svetový deň pôdy bol vyhlásený v roku 2002, hlavnou myšlienkou je zvýšenie povedomia verejnosti o význame pôdy a prírodných zdrojov nevyhnutných pre prežitie človeka a o potrebe ich ochrany pred globálnym otepľovaním.

          • Vianočná zbierka pre útulok Dunajka - Študenti odboru GDM vytvoria plagát o zbierke. Koordinátorka propaguje akciu, a po skončení zbierky zoberie do útulku dary.
          • Aktualizovanie nástenky environmentálnej výchovy.

          Január

          • Študenti odboru stolár  pripravia  kŕmidlá pre vtáky, kde im budú dávať v potrebnom čase krmivo.
          • Informačná nástenka na tému: Poznávanie rastlín a živočíchov v regióne, chránené rastliny a živočíchy na území SR, negatívne zásahy človeka do prírody. Sledovanie videofilmov s tematikou ochrany zvierat na triednických hodinách.
          • Koordinátorka zrealizuje súťaž z dopravnej geografie, medzi témam budú aj environmentálne témy napr. Globálne a environmentálne problémy Zeme. Cieľ súťaže: viesť žiakov k pochopeniu sveta ako multikultúrneho priestoru, k akceptovaniu zvykov, tradícií a spôsobu života obyvateľov iných krajín sveta, viesť žiakov ku komplexnému pohľadu na prírodu a ľudskú spoločnosť, pestovať v nich zodpovedný vzťah k životnému prostrediu, k jeho ochrane a tvorbe.

          Február

          • Pri príležitosti
          • Svetového dňa mokradí – 02.02.2024

          informovať prostredníctvom ENVIRO- nástenky o výskyte vzácnych území mokradí v našom regióne - Lándor.

          • Envirospektrum – fotografická súťaž. Koordinátorka informuje o súťaži a spolupráce majsterku GDM a majstra Fóti Dávida, ktorí študentov navodia na tému ohľadom práce na súťaž.
          • Darovanie krvi – Program študentských kvapiek krvi zdôrazňuje význam pravidelnej dobrovoľníckej práce v mladom veku a poskytovania primeraného prísunu krvi do zdravotníckych zariadení.

           

          Marec

          • Koodinátorka pri príležitosti
          • Svetového dňa vody – 02.03.2024
          • Svetového dňa života vo voľnej prírode - 03.03.2024
          • Svetového dňa lesov - 21.03.2024

          odporúča diskusiu na TH o zodpovednom prístupe k prírode, o stave lesných porastov na Slovensku.      

          • Súťaž: Vážme si vodu! Ak spoločnosť KOMVaK vyhlási v marci 2024 výtvarnú súťaž pri príležitosti Svetového dňa vody.
          • Súťaž: Olympiáda kritického myslenia (online). Olympiáda kritického myslenia sa snaží vyplniť medzeru v nedostatku vzdelávania v oblasti mediálnej a informačnej gramotnosti mladých ľudí a posilniť ich odolnosť voči dezinformáciám a konšpiračným teóriám. Zároveň chce medzi mladými ľuďmi zvýšiť povedomie o rizikách sociálnych bublín a falošných správ na sociálnych sieťach. Snaží sa ich naučiť správy overovať, hodnotiť presvedčivosť argumentácie a vnímať manipulatívne techniky.
          • Aktualizovanie nástenky environmentálnej výchovy.

          Apríl

          • Zapojenie sa do aktuálnych aktivít súvisiacich so Svetovým dňom Zeme v spolupráci s Komunálnym odborom mesta Komárno.
          • Pri príležitosti 
          • Svetového dňa zdravia (07.04.2024)    
          • Dňa Zeme (22.04.2024) 

          podnietiť diskusiu na TH o zodpovednom prístupe k vlastnému zdraviu, o stave životného prostredia.

          • Vyhotoviť nástenku s hlavnou témou: Zdravý životný štýl

          Máj

          • Propagovať na TH a na nástenke princípy Agendy 2030 pre udržateľný rozvoj, ktorá bola prijatá členskými štátmi Organizácie Spojených národov v roku 2015 a vyzýva štáty k spoločnému koordinovanému postupu pri riešení globálnych výziev.
          • Envirospektrum – fotografická súťaž. Koordinátorka informuje o súťaži a spolupráce majsterku GDM a majstra Fóti Dávida, ktorí študentov navodia na tému ohľadom práce na súťaž.
          • Exkurzia: Gúta Service v Kolárove. Poukázať študentom našej školy priebeh celej firmy  Gúta Service z ekonomického hľadiska a z environmentálneho hľadiska, ako prebieha separácia odpadu a celková práca vo firme.
          • Pri príležitosti
          • Svetový deň včiel 20.05.2024

          Zrealizovať besedu s organizáciou Polgár včelárstvo o tom, prečo sú včely dôležité, ako ich môžeme chrániť.

          • Aktualizovanie nástenky environmentálnej výchovy.

          Jún

          • Zrealizovať vychádzku žiakov do areálu čističky odpadových vôd mesta Komárno.
          • Exkurzia: Vodný mlyn Kolárovo - Na mŕtvom ramene Malého Dunaja v Kolárove sa nachádza jedinečná národná kultúrna pamiatka – plávajúci vodný mlyn – posledný na Slovensku. K mlynu vedie najdlhší celodrevený zastrešený most v Európe. 
          • Exkurzia „Príbeh PET fľaše": Spoločnosť General Plastic, a.s. v Kolárove  je najväčším spracovateľom recyklovaných PET materiálov na Slovensku.
          • Na dvoch kolesách do prírody - žiaci vyrazia do prírody na bicykli.
          • Pri príležitosti 

          - Týždeň trvalo udržateľnej energie v EU

          podnietiť diskusiu o zodpovednému správaniu sa k trvalo udržateľnej energii v EU.

          • Vypracovať správu o priebehu naplánovaných aktivít počas školského roka 2023/2024.

           

           

           

           

          Komárno 14. 09. 2023                                                     Mgr. Alexandra Baka Büi - koord. pre EV