Environmentálna výchova - Környezeti nevelés
Plán environmentálnej výchovy na školský rok 2024/2025
Plán vychádza z kapitoly publikovanej v SŠR 2024/2025.
Globálne vzdelávanie a environmentálna výchova, kde sa okrem iného uvádza, že:
1. Školám sa odporúča:
- uplatňovať globálne súvislosti a globálnu dimenziu v obsahu vzdelávania ŠkVP,
- zvyšovať povedomie detí a žiakov a bližšie ich oboznamovať o Agende 2030 pre trvalo udržateľný rozvoj, schválenej na pôde OSN, a jej 17-tich cieľoch v súvislosti s riešením aktuálnych otázok a jej implementáciou na národnej, ako aj medzinárodnej úrovni,
- využiť pri začleňovaní tém globálneho vzdelávania do vyučovacieho procesu „Odporúčania, inšpirácie pre školy k uplatňovaniu globálnej dimenzie vo vyučovaní – aby žiaci vedeli a chceli byť aktívni pri vytváraní spravodlivejšieho sveta“ pod názvom „Aktivizujúce metódy výučby v globálnom rozvojovom vzdelávaní“, ktorý ponúka prehľad vybraných aktivizujúcich metód výučby, metodické odporúčania a praktické ukážky, ktoré môžu školy využívať ako 19 pomôcku pri uplatňovaní globálneho prístupu vo vyučovaní. Zverejnené sú na: http://www.statpedu.sk/clanky/ucebnice-metodiky-publikacieodborneinformacie/metodiky,
- rozvíjať osvetovú, vzdelávaciu a výchovnú činnosť detí a žiakov s dôrazom na uvedomenie si globálnej previazanosti udalostí, vývoja i problémov na miestnej, regionálnej, národnej a medzinárodnej úrovni,
- zvyšovať povedomie detí a žiakov o globálnych témach, rozvíjať ich kritické uvedomovanie si sociálnych, environmentálnych, ekonomických a politických procesov vo svete aj pomocou spolupráce s neziskovými organizáciami pôsobiacimi v oblasti globálneho vzdelávania,
- využiť informácie, podporné materiály (videometodiky a publikácie) na inšpiráciu pri začleňovaní globálneho vzdelávania do obsahu rôznych vyučovacích predmetov zverejnených na www.globalnevzdelavanie.sk a www.iuventa.sk (v časti: projekt PRAKTIK/Metodický portál).
2. Odporúča sa rozvíjať environmentálnu výchovu a vzdelávanie ako súčasť rozvoja osobnosti detí a žiakov zameranú najmä na vedenie k uvedomelej spotrebe zdrojov, povedomia v oblasti separácie, zhodnocovania (recyklácie) a likvidácie odpadov v súlade s právnymi predpismi, na vytváranie správnych postojov a správania detí a žiakov k životnému prostrediu, na prevenciu pred znečisťovaním a poškodzovaním životného prostredia, na riešenie rôznych problémov ochrany prírody a krajiny.
3. Pedagógom a koordinátorom environmentálnej výchovy sa odporúča využiť v rámci zavádzania environmentálnej výchovy do iŠkVP metodický materiál „Metodické usmernenie k zavádzaniu prierezovej témy do iŠkVP“, ktorý obsahuje inšpirácie a zdroje k uplatňovaniu tejto prierezovej témy v edukačnom procese a pri vyučovaní voliteľného predmetu environmentálny výchova. Materiál je dostupný na: http://www.statpedu.sk/sk/svp/zavadzanie-isvp-ms-zs-gym/gymnazia/.
4. Školám sa odporúča spolupracovať s environmentálnymi centrami a strediskami, regionálnymi pracoviskami štátnej ochrany prírody, Slovenskou agentúrou životného prostredia a neziskovými organizáciami pôsobiacimi v tejto oblasti na podporu skvalitnenia a vytvárania vhodných podmienok praktickej environmentálnej výchovy v škole i mimo školy v súlade s cieľmi výchovy a vzdelávania k trvalo udržateľnému rozvoju.
5. Školám sa odporúča zapojiť do medzinárodných environmentálnych programov Nadácie pre environmentálnu výchovu (www.fee.global) EcoSchools/Zelená škola (www.zelenaskola.sk) a Mladí reportéri pre životné prostredie (www.mladireporteri.sk) v rámci rozvoja environmentálnej výchovy a výchovy k trvalo udržateľnému rozvoju.
6. Podľa možností školy sa odporúča vytvárať podmienky pre prácu učiteľa – koordinátora environmentálnej výchovy, ktorého úlohou je koordinovať environmentálnu výchovu v škole, príp. v súlade s ekokódexom (stratégia výchovy a konania školy k ochrane a udržateľnosti životného prostredia, zásady úspor obnoviteľných zdrojov a pod.) realizovať environmentálny program školy.
7. Podporovať rozvoj environmentálnej výchovy a vzdelávania zapájaním škôl do projektov a súťaží s environmentálnym zameraním.
8. Za účelom posilňovania národnej hrdosti detí a mládeže, ochrany národného dedičstva a budovania národnej identity založenej aj na pozitívnom vzťahu ku kultúrnym 20 hodnotám sa školám odporúča venovať zvýšenú pozornosť zaradeniu tém UNESCO (pamiatky a ich ochrana a pod.) do vyučovacieho procesu. Uvedené témy sa odporúča zaradiť aj do školských novín a časopisov na všetkých stupňoch škôl, zabezpečiť ich medzinárodné elektronické prepojenie s využitím ponúkaných technických vymožeností.
9. Podporovať zapájanie žiakov do dobrovoľníckych aktivít, spolupracovať v oblasti organizovania dobrovoľníctva na škole s dobrovoľníckymi centrami a dobrovoľníckymi organizáciami v lokalite školy. Podporovať vzdelávanie učiteľov v téme koordinácie dobrovoľníckych projektov žiakov na školách.
10. Využiť možnosť dobrovoľne sa zapojiť do celosvetového vzdelávacieho programu Medzinárodná cena vojvodu z Edinburghu v rámci podpory zapájania žiakov do dobrovoľníckych aktivít a výchovy k ich záujmu o svoje okolie a svet (www.dofe.sk).
Plánované úlohy, aktivity, exkurzie a súťaže
September:
- Oboznámiť sa s úlohami, ktoré vyplývajú z Sprievodcu školským rokom 2024/2025
- Vypracovať plán environmentálnej výchovy na školský rok 2024/2025.
- Informovať prostredníctvom posteru kampane a informačného letáku o cieľoch Európskeho týždňa mobility 16. 09. - 22. 09. 2024. Pri propagácii tejto témy sa dôraz kladie na dosiahnutie cieľa cesty, prepraviť sa často za nižšie náklady pre jednotlivca i spoločnosť, ako v prípade použitia súkromného vozidla. Téma 23. ročníka Európskeho týždňa mobility je „Verejný priestor pre všetkých“ a zameriava sa na zlepšenie kvality života v mestách a podporu infraštruktúry zameranej na ľudí. Poukazuje na dôležitosť udržateľnej mobility pre funkčnosť mesta, ktorú podmieňuje nielen kvalita dopravného plánovania, ale aj zmena dopravného myslenia jeho obyvateľov.
Pri príležitosti Európskeho týždňa mobility kreatívna súťaž v kreslení: Verejný priestor pre všetkých. Súťaž vyhlásil Ústav dopravných vied (Maďarsko).
Pri príležitosti
- Svetového dňa za zachovanie ozónovej vrstvy (16.09.2024)
- Svetového dňa bez áut (22.09.2024)
- Svetového dňa riek (25.09.2024)
- Svetového dňa zdravého životného prostredia (26.09.2024)
podnietiť diskusiu na TH o stave životného prostredia, v ktorom žijeme.
- Propagovať možnosť zúčastniť sa odborného sympózia organizovaného Podunajským múzeom v Komárne.
- Upracme Slovensko – Svetový čistiaci deň 2024 – Koordinátorka zrealizuje vyčistenie areálu školy.
- Darovanie krvi – Program študentských kvapiek krvi zdôrazňuje význam pravidelnej dobrovoľníckej práce v mladom veku a poskytovania primeraného prísunu krvi do zdravotníckych zariadení.
- Aj naša škola zapojí do kampane: klímaTYzuj sa ... a aktivuj sa pre klímu (Čo nás čaká? 10 mesiacov, 10 výziev, 10-krát téma súvisiaca so zmenou klímy. Cieľom kampane je uvedomiť si, že zmena klímy je tu a teraz. Každý deň ju ovplyvňujeme a ona ovplyvňuje nás, preto je načase konať.)
- Aktualizovanie nástenky environmentálnej výchovy.
Október
- Zrealizovať besedu na tému „O dôležitosti separovania odpadov“.
- Zúčastníme sa k projektu „200 ton z lesa von“. Projekt je zameraný na obnovu a očistenie lesa a prírodných plôch v blízkosti miest a obcí od odpadu, ktorý tam nepatrí. Cieľom je vyzbierať a vyniesť z lesných plôch na Slovensku 200 ton smetí, ktoré tam za sebou zanechali „návštevníci“. Prostredníctvom tejto činnosti a iných aktivít chceme vzbudiť u mladých ľudí záujem o čistotu životného prostredia vo svojom okolí a zodpovednosť za jeho stav. Koordinátorka zrealizuje vyčistenie oblasť okolia Dunaja – časť ostrova.
- Pri príležitosti:
- Medzinárodného dňa ľudských sídiel (01.10.2024)
- Svetového dňa ochrany zvierat - starostlivosť o zvieratá (04.10.2024)
- Svetového týždňa dažďových lesov (12.10.2024 – 18.10.2024)
prostredníctvom vývesky na nástenke podnietiť diskusiu na hodinách ETV a na TH o aktuálnych otázkach prírodného prostredia života ľudí.
- Envirospektrum – fotografická súťaž. Koordinátorka informuje o súťaži a spolupráce majsterku a majstra GDM, ktorí žiakov navodia na tému ohľadom práce na súťaž.
- Návšteva Podunajského Múzea - prírodovedná výstava: Príroda Podunajska
- Aktualizovanie nástenky environmentálnej výchovy.
November
- Zrealizovať konanie besedy s pracovníkmi OZ Maximilián Hell Slovensko na tému – Ponitrie.
- Informovať prostredníctvom nástenky a na TH o možnosti dobrovoľne sa zapojiť do celosvetového vzdelávacieho programu Medzinárodná cena vojvodu z Edinburghu v rámci podpory zapájania žiakov do dobrovoľníckych aktivít a výchovy k ich záujmu o svoje okolie a svet (www.dofe.sk).
- Adoptuj si stromček! - V rámci boja proti klimatickým zmenám sa k projektu 480 – Adoptuj si stromček! pripojí aj naša škola. Cieľom programu je zasadiť v meste čo najviac stromov.
- ZELENÝ SVET: medzinárodná súťaž umeleckej tvorivosti. Koordinátorka informuje o súťaži a spolupráce majsterku a majstra GDM, ktorí žiakov navodia na tému ohľadom práce na súťaž.
- Aktualizovanie nástenky environmentálnej výchovy.
- Exkurzia: Podunajské múzeum v Komárne - výstava pod názvom "Príroda Podunajska"
- Súťaž: Curie environmentálna pamätná súťaž – 1. kolo (online)
December
- Propagovať žiacku súťaž - Vytvor leták! - na podporu a kontrolu separovania odpadov, ktorý bude informovať o správnom separovaní do zberných nádob v priestoroch našej školy.
- Pri príležitosti
- Svetový deň pôdy 05.12.2024
koordinátorka premieta americký environmentálny dokumentárny film „Before the Flood“. Svetový deň pôdy bol vyhlásený v roku 2002, hlavnou myšlienkou je zvýšenie povedomia verejnosti o význame pôdy a prírodných zdrojov nevyhnutných pre prežitie človeka a o potrebe ich ochrany pred globálnym otepľovaním.
- Vianočná zbierka pre útulok Dunajka - žiaci odboru GDM vytvoria plagát o zbierke. Koordinátorka propaguje akciu, a po skončení zbierky zoberie do útulku dary.
- Aktualizovanie nástenky environmentálnej výchovy.
Január
- Študenti odboru stolár pripravia kŕmidlá pre vtáky, kde im budú dávať v potrebnom čase krmivo.
- Informačná nástenka na tému: Poznávanie rastlín a živočíchov v regióne, chránené rastliny a živočíchy na území SR, negatívne zásahy človeka do prírody. Sledovanie videofilmov s tematikou ochrany zvierat na triednických hodinách.
- Koordinátorka zrealizuje súťaž z dopravnej geografie, medzi témam budú aj environmentálne témy napr. Globálne a environmentálne problémy Zeme. Cieľ súťaže: viesť žiakov k pochopeniu sveta ako multikultúrneho priestoru, k akceptovaniu zvykov, tradícií a spôsobu života obyvateľov iných krajín sveta, viesť žiakov ku komplexnému pohľadu na prírodu a ľudskú spoločnosť, pestovať v nich zodpovedný vzťah k životnému prostrediu, k jeho ochrane a tvorbe.
Február
- Pri príležitosti
- Svetového dňa mokradí – 02.02.2025 informovať prostredníctvom ENVIRO- nástenky o výskyte vzácnych území mokradí v našom regióne - Lándor.
- Envirospektrum – fotografická súťaž. Koordinátorka informuje o súťaži a spolupráce majsterku a majstra GDM, ktorí žiakov navodia na tému ohľadom práce na súťaž.
- Darovanie krvi – Program študentských kvapiek krvi zdôrazňuje význam pravidelnej dobrovoľníckej práce v mladom veku a poskytovania primeraného prísunu krvi do zdravotníckych zariadení.
Marec
- Koodinátorka pri príležitosti
- Svetového dňa vody – 02.03.2025
- Svetového dňa života vo voľnej prírode - 03.03.2025
- Svetového dňa lesov - 21.03.2025
odporúča diskusiu na TH o zodpovednom prístupe k prírode, o stave lesných porastov na Slovensku.
- Súťaž: Vážme si vodu! Ak spoločnosť KOMVaK vyhlási v marci 2025 výtvarnú súťaž pri príležitosti Svetového dňa vody.
- Súťaž: Olympiáda kritického myslenia (online). Olympiáda kritického myslenia sa snaží vyplniť medzeru v nedostatku vzdelávania v oblasti mediálnej a informačnej gramotnosti mladých ľudí a posilniť ich odolnosť voči dezinformáciám a konšpiračným teóriám. Zároveň chce medzi mladými ľuďmi zvýšiť povedomie o rizikách sociálnych bublín a falošných správ na sociálnych sieťach. Snaží sa ich naučiť správy overovať, hodnotiť presvedčivosť argumentácie a vnímať manipulatívne techniky.
- Exkurzia: Stredisko environmentálnej výchovy Dropie - Územie predstavuje typickú nížinnú, poľnohospodársky využívanú krajinu s ostrovčekmi biodiverzity v podobe lúk a pasienkov, mokradí, meandrov s hlavovými vŕbami a zelenými biokoridormi. CHVÚ (Chráneného vtáčieho územia) Ostrovné lúky poskytuje životný priestor sokolovi červenonohému, ľabtuške poľnej a strakošovi kolesárovi, ako aj iným chráneným druhom. Areál sa rozprestiera na územných celkoch – Olča Lúky (administratívna budova, ubytovňa, jazierko) a Čalovec Lúky (pôvodná „taňa” – infocentrum, trstinový altán, zážitkový areál).
- Aktualizovanie nástenky environmentálnej výchovy.
Apríl
- Zapojenie sa do aktuálnych aktivít súvisiacich so Svetovým dňom Zeme v spolupráci s Komunálnym odborom mesta Komárno.
- Rôzne aktivity ku Dňu Zeme
- Pri príležitosti
- Svetového dňa zdravia (07.04.2025)
- Dňa Zeme (22.04.2025)
podnietiť diskusiu na TH o zodpovednom prístupe k vlastnému zdraviu, o stave životného prostredia.
- Vyhotoviť nástenku s hlavnou témou: Deň Zeme
Máj
- Propagovať na TH a na nástenke princípy Agendy 2030 pre udržateľný rozvoj, ktorá bola prijatá členskými štátmi Organizácie Spojených národov v roku 2015 a vyzýva štáty k spoločnému koordinovanému postupu pri riešení globálnych výziev.
- Envirospektrum – fotografická súťaž. Koordinátorka informuje o súťaži a spolupráce majsterku a majstra GDM, ktorí žiakov navodia na tému ohľadom práce na súťaž.
- Exkurzia: Gúta Service v Kolárove. Poukázať študentom našej školy priebeh celej firmy Gúta Service z ekonomického hľadiska a z environmentálneho hľadiska, ako prebieha separácia odpadu a celková práca vo firme.
- Pri príležitosti
- Svetový deň včiel 20.05.2025
Zrealizovať besedu s organizáciou Polgár včelárstvo o tom, prečo sú včely dôležité, ako ich môžeme chrániť.
- Aktualizovanie nástenky environmentálnej výchovy. Téma: Medzinárodný týždeň povedomia o komposte
Jún
- Zrealizovať vychádzku žiakov do areálu čističky odpadových vôd mesta Komárno.
- Exkurzia: Vodný mlyn Kolárovo - Na mŕtvom ramene Malého Dunaja v Kolárove sa nachádza jedinečná národná kultúrna pamiatka – plávajúci vodný mlyn – posledný na Slovensku. K mlynu vedie najdlhší celodrevený zastrešený most v Európe.
- Exkurzia „Príbeh PET fľaše": Spoločnosť General Plastic, a.s. v Kolárove je najväčším spracovateľom recyklovaných PET materiálov na Slovensku.
- Na dvoch kolesách do prírody - žiaci vyrazia do prírody na bicykli.
- Súťaž – Ekoolympiáda. Organizátor súťaže je občianske združenie Planet Lover, ktorého úlohou je prispieť k zvýšeniu povedomia o ochrane prírody a ekológií u študentov. Organizátor sa snaží šíriť kľúčové informácie o tom, ako možno zmeniť svoje denné návyky a byť tak zodpovednejší k ochrane planéty. Cieľom súťaže je zmena myslenia mladšej generácie, ktorá dokáže ovplyvniť správanie celej rodiny.
- Pri príležitosti
- Týždeň trvalo udržateľnej energie v EU
podnietiť diskusiu o zodpovednému správaniu sa k trvalo udržateľnej energii v EU.
- Vypracovať správu o priebehu naplánovaných aktivít počas školského roka 2024/2025.
Komárno 12. 09. 2024 Mgr. Alexandra Baka Büi - koord. pre EV