A „Határtalanul!” program keretén belül iskolánkba látogatott a Pécsi SZC Simonyi Károly Szakgimnáziuma és Szakközépiskolája negyven diákja négy tanár kíséretében. A „Határtalanul!” program célja a magyar-magyar kapcsolatok építése, személyes kapcsolatok kialakítása és elmélyítése. Tanárok és diákok ismerkednek a határon túli magyarság életével, illetve az anyaországgal.
A pécsi iskola kiválasztott diákjai 2019. október 21-től 25-ig tartózkodtak városunkban, Komáromban. A vendégek fogadása után iskolánk igazgatója Pál Elemér mérnök mondott beszédet, majd Füle Fanni II. CM-es tanuló közreműködésével megismerkedtek – bemutató formájában – Komárom város történelmével, híres szülötteivel, nevezetességeivel. Azután Benedek Szabolcs II.CM-es tanuló az iskolánkban folyó oktató-nevelő munkáról, szakképzési lehetőségekről beszélt. Verset szavalt Zalacko Balázs, a III.CM osztály tanulója és magyar népdalokkal örvendeztettek meg minket a citerazenekar tagjai: Galla Sebastian (III.CM), Rečka Zsolt (III.BM) és Toma Viktor (III.BM).
Közösen ellátogattunk a Vág torkolatában levő komáromi várba. Ez az egyedülálló Nemzeti Kulturális Műemlék Közép-Európa legnagyobb erődítményrendszerének, amely a Szlovák Köztársaság és Magyarország területére is kiterjed, az egykori központja volt. Idegenvezető által képet kaphattunk az erőd évszázadokon át tartó viharos változásairól.
Pozsonyi kirándulásunk során ellátogattunk a Dévényi várba. A Duna és a Morva összefolyása feletti szirten emelt vár a Kárpát-medence nyugati kapujának számított, így a magyar történelem folyamán fontos szerepet játszott, de a szlovák nemzeti öntudat egyik fő szimbólumaként is számon tartják.
„Buszos túra” alkalmával kilátásunk nyílt a hegy tetejéről a Pozsonyi várra és a várnegyedre, láttuk a Grassalkovich–palotát, a jelenlegi elnöki rezidenciát, amit épp felújítanak.
Gyalogos túránkat a Parlament épületénél kezdtük, majd a Bécsi-kapun áthaladva megcsodáltuk a Pozsonyi Várat teljes pompájában. A várpalota déli teraszáról gyönyörködtünk a Dunában, az Új hídban és a történelmi városközpontban.
Belvárosi sétánk során láthattuk a Szent Márton–dómot, a Szent Mihály–kaput, a Fő-téren a Roland–kutat, a Szlovák Nemzeti Színházat, a Prímás palotát, az Óvárosházát és séta közben élvezettel hallgattuk idegenvezetőnk történeteit.
Utolsó nap értékelő órát tartottunk közösen iskolánkban, ahol a diákok elmesélhették élményeiket a közös kirándulásokról kötetlen beszélgetés formájában. Vendégeink megosztották velünk benyomásaikat városunkkal, iskolánkkal kapcsolatban.
Örülünk, hogy részesei lehettünk újra a „Határtalanul” programnak és izgatottan várjuk 2020 márciusát, mikor mi utazhatunk és újra személyesen találkozhatunk pécsi barátainkkal.
Mgr. Csintalan Erika