Dňa 18. 10. 2021 sa žiaci I.CM triedy a 19. 10. 2021 žiaci I.A zúčastnili na netradičných hodinách dejepisu pod názvom: „Nec arte, nec marte – nedobytný generál Klapka a nedobytné múry pevnosti Komárna“. Ráno o 8:30 sa naši žiaci zhromažďovali pred Leopoldovou bránou tzv. Novej pevnosti. Sem si po žiakov prišla pani sprievodkyňa Beáta Sebőová, ktorá počas dvojhodinovej prechádzky v pevnosti vysvetlila žiakom, že pevnosť v Komárne bola vybudovaná tak, aby ju žiadny nepriateľ nemohol dobyť – a to kvôli jej zemepisnej polohe a typu bášt. Vysokokvalifikovaný výklad pani sprievodkyne sprostredkoval vnímavému poslucháčovi prechádzku dianím minulých storočí.
Po prehliadke nasledovali zaujímavé prednášky o pevnosti, napríklad o jej využití v revolučných rokoch 1848/49, o generálovi Klapkovi aj o osude pevnostného systému po roku 1849. Na záver sa so žiakmi konal „brainstorming”, ktorého zámerom bolo získať námety o možnom využití priestorov pevnosti v budúcnosti. Podľa smelých nápadov návštevníkov sa možno v neďalekej budúcnosti objaví v pevnosti štýlová reštaurácia, hradná krčma, viachviezdičkový hotel…
Exkurziu organizoval Mgr. Ján Kolek
2021. október 18-án és 19-én iskolánk I.A és I.CM osztályos tanulói rendhagyó történelemórákon vettek részt a komáromi erődben, „Nec arte, nec marte” – A legyőzhetetlen Klapka tábornok és a bevehetetlen komáromi erőd címmel. Az izgalmas program a vár kapujában kezdődött. Ide jött az érdeklődőkért Sebő Beáta idegenvezető, aki rögtön a bemutatkozás után egy jelképes időutazásra invitálta a résztvevőket. Elmagyarázta, hogy a várat földrajzi fekvése, valamint bástyáinak felépítése és stílusa miatt szinte lehetetlen volt bevenni. 5-6 méter mély vizesárok húzódott a kapuk alatt, amelyet ostrom során a bástyákról oldalazó lövésekkel védtek a láthatatlan fedezékükben állomásozó várvédők.
A kapuból egy két órás felfedezőút vette kezdetét, mely során az idegenvezető segítségével megismerték a vár történetét, láthatták és kibetűzhették a Ferdinánd kapu emléktábláját, jártak a régi lőszerraktárakban, felmentek a bástya tetejére, és az orosz hadsereg nyomait is felfedezték.
A séta után három nagyon izgalmas előadást hallgattak végig, melyek Klapka György életét és tetteit, a vár 1848/49-es viszontagságait, és az 1849 utáni sorsát mutatták be napjainkig. Az előadássorozat végén a szervezők feladatul adták, hogy a diákok tartsanak ötletbörzét, mi mindent lehetne a vár falai között megvalósítani. Nem lenne meglepő, ha a közeljövőben az ötleteik alapján megjelenne a falak között egy romkocsma, egy több csillagos hotel, esetleg egy étterem…
A tanulmányi kirándulást Mgr. Kolek János szervezte.