Dňa 16. októbra 2023 sme navštívili so žiakmi II. A, II. BM, II. CM triedy, Múzeum holokaustu v Seredi, ktoré vzniklo v priestoroch bývalého pracovného a koncentračného tábora.
Absolvovali sme prednášku na pútavú tému Deti a holokaust a prehliadku expozície múzea s pútavým odborným výkladom. Žiaci si prezreli dobové dokumenty, fotografie, predmety súvisiace s prenasledovaním a deportáciami Židov v období Slovenského štátu. Dozvedeli sa o živote v tábore, videli, ako vyzerali dielne, v ktorých Židia museli pracovať. Počuli však aj o ľuďoch, ktorí mali odvahu pomáhať prenasledovaným spoluobčanom a zaslúžili sa o ich záchranu. Táborom v Seredi prešlo asi 16 000 Židov, z ktorých boli takmer všetci zavraždení počas holokaustu.
Žiaci si odniesli nielen nové vedomosti o téme holokaustu, ale predovšetkým poznanie, čo všetko môže spôsobiť ľudská nenávisť. Veríme, že to, čo videli a počuli, prispeje k formovaniu ich správnych hodnotových postojov, k uvedomeniu si nezmyselnosti a nebezpečenstva akejkoľvek formy nenávisti, intolerancie, rasizmu, extrémizmu.
Múzeum v Seredi môže súčasnému mladému človeku zastaviť sa a porozmýšľať nad zmyslom života a hľadaním cesty proti nezmyselnosti a zabíjaniu ľudskosti.
Exkurziu sprostredkoval a zabezpečil učiteľ dejepisu Mgr. Tivadar Török
2023. október 16–án iskolánk tanulói a következő osztályokból II. A, II. BM, II. CM tanulmányi kiránduláson vettek részt a szeredi Holokauszt Múzeumban.
A diákok először megtekintették a kiállítást, melyet a korábbi munkatábor felújított barakképületeiben alakítottak ki, majd egy „Gyerekek és holokauszt“ témájú előadáson vettek részt. Korhű dokumentumokat, képeket és tárgyakat tekinthettünk meg a zsidóüldözésel kapcsolatban. Betekintést nyerhettünk a náci munkatáborok lakóinak mindennapi életébe, láthattuk a műhelyt, ahol dolgozniuk kellett és még sok-sok elrettentő dolgot. Ennek ellenére, azért olyanokról is hallottunk, akiknek volt bátorsága és mindent megtettek, hogy mentsék zsidó polgártársaikat. A szeredi munkatáborban csaknem 16 000 zsidó fordult meg, közülük szinte mindenki a haláltáborokban végezte. Ez volt az a korszak, amikor vagyonuktól, szabadságuktól, emberi mivoltuktól fosztották meg a foglyokat.
Diákjaink nemcsak új ismereteket szereztek a holokauszt témáról, hanem azt a felismerést, hogy mi mindent okozhat az emberek általi megkülönböztetés és gyűlölet. Reméljük, hogy amit láttak és hallottak az hasznukra válik a megfelelő értékek kialakításában, illetve mindenféle értelmetlen és veszélyes gyűlöleti eszme, mint az intolerancia, rasszizmus, extrémizmus tudatos elítélésében.
A szeredi Holokauszt Múzeum lehetővé teszi a mai fiatalok számára, hogy egy kicsit megálljanak és elgondolkozzanak az élet értelmén, és tegyenek meg mindent azért, hogy egy ilyen borzalmas népírtás többet ne forduljon elő
A tanulmányi kirándulást szervezte: Török Tivadar, történelem tanár