Dédszüleink népi játékai
Dédszüleink népi játékai
Az emberek már nagyon régóta készítenek készségfejlesztő gyermekjátékokat. Régen túlnyomó többségben embereket (babák), állatokat (lovacskák), munkaeszközöket, hangszereket, közlekedési eszközöket és fegyvereket imitáló játékokat készítettek. Sokszor a természetben talált tárgyak (faágak, kavicsok) jelentették a legegyszerűbb játékot a gyermekek számára. A játékokat otthon barkácsolták, vagy kézműves műhelyekben készültek (fazekasok, asztalosok kosárfonók), könnyen beszerezhető és megmunkálható anyagokból. A játékokat gyakran különböző népi motívumokkal díszítették.
A lovacskák a mezei munkát és a huszárok életét jelképezték, gyakran szekereket, különböző munkaeszközöket és katona, ill. huszárfigurákat is készítettek melléjük.
A babák segítségével a lányokat az anyaságra készítették fel. A leggyakrabban rongybabákat adtak a gyermekek kezébe, de volt közöttük szalmával, tollal kitömött bábu is, vagy fabábuk, amelyekhez rongyból készült fejet rögzítettek, továbbá agyagból és kukoricacsuhéból is készültek bábuk. A babákat helyi népviseletbe öltöztették.
A hangszerek a gyermekek zenei készségeinek és mozgásának fejlesztését szolgálták, fából vagy csontokból készültek, és jellemző hangot adtak ki, amelyeket pl. népszokások és vallási ünnepek alkalmával használtak. (pl. Szent Iván-éj, karácsony, húsvét, stb.)
A bábelőadások az iskolai nevelés mellett hozzátartoztak a vásárok forgatagához is. A bábokat különböző anyagokból készítették. Az ujjbábok vagy marionett bábuk rendszerint meséket keltettek életre, melyekben a pozitív hősök (szegény, okos, dolgos emberek) győzedelmeskedtek a gonosz felett.
Ľudové hračky našich prarodičov.
Hračky sa vyrábali už v dávnej minulosti. Slúžili na hranie a podporovali rozvoj schopností dieťaťa. V ľudovom prostredí v minulosti prevažovali napodobňujúce hračky, zobrazujúce ľudí (bábika), zvieratá (koníky, kohútiky), pracovné nástroje, zvukové a hudobné nástroje, dopravné prostriedky, zbrane. Deti sa často hrali s predmetmi, ktoré poskytovala príroda a okolité prostredie (vetvičky, kamienky). Hračky sa vyrábali buď podomácky jednoduchými postupmi alebo remeselne ako vedľajší produkt v dielňach všakovakých remeselníkov. Pri ich výrobe sa používali dostupné a ľahko spracovateľné materiály z dielní hrnčiarov, stolárov, košikárov, tkáčov a podobne. Niektoré hračky boli zdobené ľudovými motívmi používanými na odevoch, nábytku a hrnčiarskych výrobkoch.
Koníky slúžili na napodobňovanie činnosti roľníkov pri práci na poliach a husárov. Pre koníky sa vyrábali aj vozy, roľnícke náradie a vojaci - husári.
Bábiky slúžili na napodobňovanie materských úkonov, na ktoré sa pripravovali dievčatá. Zväčša sa zhotovovali z najprístupnejších materiálov a jednoduchými technológiami. Najbežnejšie boli handrové bábiky, ktoré sa viazali sa z kúskov látok. Používali sa aj vrecúška vyplnené slamou, perím, ľanovou a konopnou priadzou, alebo kostry z paličiek, ku ktorým sa pripevňovala handrová hlavička. Náročnejšie bábiky sa obliekali do handričiek naznačujúcich miestne kroje. Bábiky sa vyrábali aj z dreva, z pálenej hliny, zo slamy a kukuričného šúpolia.
Hudobné nástroje slúžili na podnecovanie umeleckých a pohybových schopností detí. Najjednoduchšie hudobné nástroje sa vyrábali sa z dreva a kostí. Jednoduché zvukové nástroje vydávali rôzne zvuky a používali sa pri detských hrách. Používali sa aj pri rôznych ľudových zvykoch (noc na Svätého Jána, pálenie a topenie Moreny) a náboženských sviatkoch (Vianoce, Veľká noc).
Bábkové divadlá boli bežnou súčasťou výchovy v školách a jarmokov. Bábky sa vyrábali z rôznych materiálov, mohli byť na prstoch, na špagátikoch alebo na paličkách. Bábkové hry boli upravené rozprávky a zvyčajne slúžili na výchovu detí. Kladnými hrdinami v nich boli chudobní, múdri, pracovití a statoční ľudia a dobro v nich vyhrávalo nad zlom.