„REALIZOVANÉ S FINANČNOU PODPOROU NITRIANSKEHO SAMOSPRÁVNEHO KRAJA“
Dňa 15. októbra 2019 sa žiaci Strednej odbornej školy technickej - Műszaki Szakközépiskola, Komárno zúčastnili poznávacieho zájazdu v rámci projektu „Zázraky nášho regiónu“, ktorý bol realizovaný s finančnou podporou Nitrianskeho samosprávneho kraja. Žiaci tento zájazd využili na spoznanie najvýznamnejších kultúrnych pamiatok NSK.
Do Topoľčianok sme pricestovali autobusom. Zámok Topoľčianky sa nachádza na severnom konci obce, kde sa rozprestiera rozsiahly anglický park, do ktorého je malebne zakomponovaný zámok, datovaný od 15. – 16. storočia. Jeho hlavné klasicistické krídlo je začlenené do troch renesančných krídel, ktoré uzatvárajú nádvorie s fontánou uprostred. Z klasicistického krídla sa stalo múzeum historického nábytku, bytových doplnkov a historických zbraní. Všetok nábytok zámku je pôvodný tak, ako ho tu zanechali poslední šľachtickí majitelia zámku, arcivojvoda J.A. Habsburg s manželkou. Našu pozornosť upútala aj zámocká knižnica so zbierkou 14.000 vzácnych zväzkov kníh, založená grófom Jánom Keglevichom. Knižnica je historická, jedna z mála v úplnosti zachovaných zámockých knižníc na Slovensku. Súčasťou zámku je aj zámocká kaplnka, vystavaná v roku 1662 v severozápadnej bašte. V kaplnke sa nachádza pozoruhodný obraz jej zakladateľky Alžbety Rákoczi na posmrtnom katafalku. K priestorom zámku patria aj historické apartmány, kde sa nachádza ešte pôvodná posteľ 1. ČSR prezidenta T. G. Masaryka.
Tri renesančné krídla s manzardovou nadstavbou slúžia ako hotelová časť a sú kompletne zrekonštruované pre potreby hosťa.
Naša cesta pokračovala do Nitry. Ústrednou dominantou najstaršieho slovenského mesta je Nitriansky hrad, postavený na mieste mohutného slovanského hradiska, sídla nitrianskych kniežat a veľkomoravských panovníkov. Dnes je sídlom nitrianskeho biskupstva. Postavili ho v 11. storočí. Tvorí ho niekoľko stavebných celkov. Jeho jadrom je katedrála s priľahlou biskupskou rezidenciou. Našou prvou zastávkou bolo sídlo biskupa a hradné námestie so sochou Jána Pavla II. V kostole sv. Emeráma si žiaci vypočuli prednášku o histórii kostola, pozreli si fresky. Zaujímavosťou bola i hradná studňa a veža, ležiace v časti mestských hradieb. Studňa je veľmi hlboká a patrí k najvyhľadávanejším turistickým hradným objektom. Pod hradom sme prešli kazematy. Nitrianske hradné kazematy sa nachádzajú v juhovýchodnej časti hradu. Návštevníci môžu vidieť, ako sa stavba vyvíjala od čias Veľkej Moravy až po nitrianske hradné opevnenie. Po prehliadke hradného areálu sme pokračovali návštevou cirkevného múzea, ktoré bolo v roku 2007 otvorené v bývalej hospodárskej budove. Na prízemí múzea je umiestnená dokumentácia a písomné pamiatky o kresťanstve, makety umeleckých artefaktov. Tu sa nachádza aj najstaršia ručne písaná slovenská kniha z r. 1083, nitrianska ročenka a odpisy Zoborských listín z rokov 1111 a 1113.V suteréne sú liturgické predmety, kalichy a sviatosti používané na cirkevné obrady.
Posledná etapa našej cesty bol poľovnícky kaštieľ Palárikove, ktorý je situovaný v krásnom prostredí anglického parku, 12 km severne od mesta Nové Zámky. Bývalé vidiecke šľachtické sídlo postavené v štýle neskorého klasicizmu ponúka ideálne miesto na oddych v prostredí lesov juhozápadného Slovenska.
Unavení, ale obohatení o vedomosti a zážitky, sme sa v neskorých popoludňajších hodinách vrátili domov.
A Műszaki Szakközépiskola tanulói 2019.október 15-én tanulmányi kiránduláson vettek részt, amely a Nyitra megye pénzügyi támogatásával valósult meg.
Utazásunk első állomása a Kistapolcsányi kasztély volt, amely a Zsitva folyó völgyében, 32 km-re található Nyitrától. Óriási angolpark övezi a gyönyörű, árkádos belső udvarú, kupolás épületet. A jelentős történelmű várkastély, mely a Habsburgok kedvenc nyári rezidenciája, majd a Csehszlovák Köztársaság elnökeinek nyaralója volt, napjainkban múzeumként, valamint elegáns kastélyszállóként is várja az ide látogató turistákat. A látogatás során a kupolatermen kívül hét további klasszicista stílusú termet néztünk meg, melyek tele vannak értékes barokk és empire bútorokkal, gyönyörű cserépkályhákkal, impozáns csillárokkal. A kastélyban találjuk az ország leggazdagabb kerámiagyűjteményét, különösen a meisseni porcelánok értékesek. Figyelemre méltó még a XVI.-XIX. századi pazar fegyverkollekció is. A hetedik terem volt a köztársasági elnökök dolgozószobája, Masaryk és
Beneš elnök több személyes használati és munkaeszközével, többek közt Masaryk telefonja és Beneš írógépe is látható. Másik szárnyában található a Keglevich János gróf szenvedélyét dicsérő bibliotéka, amely 14 ezer kötetet tartalmaz, azonban csak kutatási célból látogatható.
Utazásunk második állomása a Nyitrai vár volt. A vár a város legdominánsabb elemei közé tartozik. A vár területére a szabálytalan alaprajzú bejárati kapun át jutottunk be. Először megtekintettük a várudvarban álló II. János Pál pápa szobrát, majd a Szent Emmerám székesegyházat, ahol meghallgattuk a templom történetét, megcsodáltuk a freskókat, szobrokat. A torony és a várfal által közrefogott részen találtuk a vár kútját, amely hihetetlen mélységének és látványos kinézetének köszönhetően mindannyiunk számára a vár legmaradandóbb látványosságának számított. Ezután a gótikus várárokba mentünk, innen nyíltak a kazamaták. Továbbá megtekintettük az Egyházmegyei Múzeumot, amely a várkomplexum részét képezi. Szlovákia első egyházmegyei múzeumát 2007-ben nyitották meg a hajdani gazdasági épületben. A múzeum földszintjén a kereszténység elterjedésének kezdetét dokumentáló oklevelek láthatók. Itt került kiállításra Szlovákia legrégebbi kézzel írott könyve, az 1083-ból származó Nyitrai évkönyv és a Zobori oklevelek másolatai 1111-ből és 1113-ból.
Kirándulásunk utolsó helyszíne Tótmegyer. Itt található a tótmegyeri Károlyi -kastély. A kastélyt 1737 táján építtette Károlyi Ferenc. A kastélyt 52 hektáros szép angolpark övez.
Fáradtan, de élményekkel gazdagodva tértünk haza a késő délutáni órákban.