• Súťaž - Mladý Digitálny Európan 2024 - Verseny - Fiatal Digitális Európai 2024

• Zastúpenie Európskej komisie na Slovensku v spolupráci s Národným inštitútom vzdelávania a mládeže a Žilinskou univerzitou v Žiline organizovalo vedomostnú súťaž pod názvom  Mladý Digitálny Európan 2024. Súťaž je určená študentom druhých a tretích ročníkov gymnázií a stredných odborných škôl z celého Slovenska. Tento rok sa súťaž konala dňa 15.05.2024. Zúčastnili sa aj naši študenti, z triedy  II.A a III.A.  Na vyplnenie testu školského kola MDE 2024 mali žiaci 45 minút. Úlohy v teste boli zamerané na históriu a súčasnosť EÚ.

Najúspešnejšou žiačkou našej školy bola Monika Gerencsériová,  s úspešnosťou  80%.

Všetkým žiakom ďakujeme za účasť! Veríme, že aj v budúcnosti budeme môcť s hrdosťou sledovať úspechy našich mladých digitálnych Európanov.

Organizátorka: PhDr. Ing. Katarína Baloghová

Az Európai Bizottság szlovákiai képviselete a Nemzeti Oktatási és Ifjúsági Intézettel és a Zsolnai Egyetemmel együttműködve Fiatal Digitális Európai 2024 néven tudásversenyt szervezett. A versenyen a gimnáziumok és szakközépiskolák második és harmadik évfolyamos tanulói vehettek részt Szlovákia egész területéről.  A megmérettetésre 2024.05.15-én került sor, amelyen a II.A és III.A osztályos tanulóink ​vettek részt. A diákoknak 45 percük volt az iskolai forduló tesztjének kitöltésére. A teszt feladatai az EU történelmére és jelenére irányultak.

Iskolánk legeredményesebb tanulója Gerencsériová Monika lett 80%-os sikerességgel.

Minden tanulónak köszönjük a részvételt. Hiszünk abban, hogy a jövőben mi is büszkén követhetjük nyomon fiatal digitális európai tanulóink eredményeit.

Szervező: PhDr. Ing. Balogh Katalin

• Interaktívna výstava peňazí v Budapešti - Interaktív Pénzmúzeum Budapesten

• Žiaci našej školy z triedy III.FM mohli 30. mája 2024 interaktívne nahliadnuť do sveta peňazí na približne 2400 metroch štvorcových v Maďarskom peňažnom múzeu a návštevníckom centre. Cieľom inštitúcie je, aby deti a mladí, ako aj starší ľudia narábali s peniazmi uvedomelejšie a rozumnejšie. Žiaci mohli pomocou rôznych hier farmárčiť, obchodovať a burzovať, pričom mohli do hĺbky spoznať aj kultúrnu históriu peňazí. Prešli celú cestu, od vytvorenia platobných prostriedkov až k nemerateľným hodnotám, ktoré vytvorili športovci, vedci a umelci od praveku až po súčasnosť, a nakoniec si mohli obzrieť a chytiť zlatú tehličku v hodnote 250 miliónov forintov. Mohli sme obdivovať množstvo unikátnych, starých zlatých a strieborných zmeniek a dozvedeli sme sa aj, že USA má najväčšie zlaté rezervy na svete. Návšteva múzea trvala hodinu a pól, zakončili sme ju príjemnou prechádzkou do centra mesta, potom sme sa z južnej železničnej stanice vybrali vlakom domov.

Program organizovala Mgr. Baka Büi Alexandra.

2024. május 30-án iskolánk diákjai a III.FM osztályból a Magyar Pénzmúzeum és Látogatóközpontban interaktív módon kaphattak betekintést a pénz világába mintegy 2400 négyzetméteren. Az intézmény célja, hogy mind a gyerekek és a fiatalok, mind az idősebbek tudatosabban, okosabban bánjanak a pénzzel. A diákok gazdálkodhattak, kereskedhettek és tőzsdézhettek különböző játékok segítségével, miközben a pénz kultúrtörténetével is alaposan megismerkedhettek. Egészen a fizetőeszközök kialakulásától a sportolók, tudósok, művészek által létrehozott, pénzben nem mérhető értékekig jutottak el az őskortól napjainkig, a végén pedig egy igazi, 250 millió forint értékű aranyrudat is megemelhettek. Megcsodálhattunk számos egyedi, régi arany és ezüst fizetőeszközt, illetve megtudtuk azt is, hogy az USA-nak van a legnagyobb aranytartaléka a világon. A másfél órás múzeumlátogatást egy kellemes belvárosi sétával zártuk, majd a Déli pályaudvarról hazavonatoztunk.

A programot Mgr. Baka Büi Alexandra szervezte meg.

• Medzinárodná elektrotechnická súťaž – Pécs - Nemzetközi elektrotechnikai verseny – Pécs

• V školskom roku 2023/2024 sa naša škola zúčastnila medzinárodnej elektrotechnickej súťaže v meste Pécs v Maďarsku, ktorá bola trojdňová a konala sa v dňoch 24.5. až 26.5.2024. Organizátorom súťaže bola Stredná odborná škola Károlya Simonyiho. Ubytovanie bolo zabezpečené v chatovej oblasti dediny Orfű, cca 20 km od mesta Pécs.

Žiaci našej školy Viktor Bankó (II.BM), René Goda (II.BM) a Ján Horváth (II.BM) súťažili ako mužstvo a žiak Sándor Cseh (III.BM) ako jednotlivec. Súťaž sa začala dňa 24.5. písomnou časťou, v ktorej žiaci museli riešiť príklady z elektrotechniky. Dňa 25.5. súťaž pokračovala písaním testov a v ten deň bolo aj vyhodnotenie. Najlepší výsledok z našich žiakov dosiahol René Goda. Každý zo žiakov obdržal pamätný list.

Ďakujeme súťažiacim za obetavú prácu a k dosiahnutým výsledkom im gratulujeme.

Pripravujúci učiteľ: Ing. Zoltán Vizváry

A 2023/2024-es tanévben iskolánk már hagyományosan nemzetközi elektrotechnikai versenyen vett részt Magyarországon, Pécsett. A verseny 2024. május 25-től május 26-ig tartott. A versenyt a Simonyi Károly Szakközépiskola rendezte. Iskolánk versenyzői az orfűi üdülőközpontban kaptak szállást, Pécstől kb. 20 km-re. Bankó Viktor (II.BM), Goda René (II.BM) és Horváth János (II.BM) csapatban, míg Cseh Sándor (III.BM) egyéniben versenyzett. A verseny május 25-én kezdődött írásbelivel, ahol a diákoknak példákat kellett megoldaniuk. Másnap, május 26-án a verseny egy feladatlap megoldásával folytatódott. A versenyt még aznap kiértékelték. A legjobb eredményt Goda René érte el. A diákok emléklapot vehettek át a rendezőktől.

A versenyen immár tizennegyedik alkalommal vettünk részt. A versenyzőknek köszönjük a fáradságos munkájukat, és az elért eredményhez gratulálunk.

Felkészítő tanár: Ing. Vizváry Zoltán