V mesiaci jún sa na našej škole realizoval projekt „Environmentálne dni na našej škole“, ktorého projektový zámer bol podporený s finančnou pomocou donorov zo Zeleného vzdelávacieho fondu (7/2024). Projekt zahŕňal tri hlavné aktivity, ktorých spoločným cieľom bolo priblížiť žiakom význam ochrany životného prostredia prostredníctvom odborných exkurzií a zážitkového vyučovania.
1. Návšteva Slovenského hydrometeorologického ústavu v Hurbanove
Jednou z naplánovaných projektových aktivít bola odborná exkurzia do Slovenského hydrometeorologického ústavu v Hurbanove, ktorej sa zúčastnili žiaci prvého ročníka spolu s pedagogickým dozorom. Cieľom tejto aktivity bolo prepojiť teoretické poznatky z oblasti prírodných vied s praktickými meraniami a činnosťami odborníkov. Žiaci mali možnosť vidieť meteorologické prístroje, sledovať postupy pri zbere údajov a pochopiť význam predpovedí počasia pre rôzne oblasti života.
2. Exkurzia do Arboréta Mlyňany SAV
Dňa 5. júna 2025 sa žiaci tretieho ročníka spolu s pedagogickým dozorom zúčastnili exkurzie do Arboréta Mlyňany Slovenskej akadémie vied. V prekrásnom prostredí arboréta sa oboznámili s rôznorodými druhmi drevín a rastlín z rôznych častí sveta. Lektorský výklad odborného pracovníka obohatil ich vedomosti o botanike a význame ochrany biodiverzity.
3. Návšteva SEV Dropie a podniku General Plastic, a.s.
Ďalšou aktivitou bola exkurzia, ktorá sa uskutočnila dňa 4. júna 2025. Žiaci tretieho ročníka navštívili Stredisko environmentálnej výchovy Dropie v Zemianskej Olči a následne aj priemyselný podnik General Plastic, a.s. v Kolárove. V SEV Dropie sa oboznámili s environmentálnymi programami, ochranou mokradí a biodiverzity. V podniku General Plastic sa dozvedeli viac o výrobe plastových obalov, recyklácii a udržateľnosti priemyselnej výroby.
Tieto tri projektové aktivity boli pre žiakov cenným prínosom – umožnili im lepšie pochopiť význam ochrany životného prostredia, prepojiť školské vedomosti s reálnym svetom a motivovali ich k zodpovednému prístupu k prírode.
Ďakujeme všetkým sponzorom a partnerom projektu za ich podporu a spoluprácu.
Organizátorka: PhDr. Ing. Katarína Baloghová, Mgr. Alexandra Baka Büi
2025 júniusában valósult meg iskolánkban a „Környezetvédelmi napok iskolánkban” című projekt, melynek célkitűzése a Zöld Oktatási Alap (7/2024) támogatóinak pénzügyi hozzájárulásával valósult meg. A projekt három fő tevékenységet foglalt magában, melyek közös célja az volt, hogy a tanulók közelebb kerüljenek a környezetvédelem fontosságához szakmai tanulmányi kirándulások és élményalapú oktatás révén.
1. Látogatás a Szlovák Hidrometeorológiai Intézetbe Ógyallán
A projekt egyik tervezett tevékenysége egy szakmai kirándulás volt a Szlovák Hidrometeorológiai Intézetbe Ógyallára, amelyen az első évfolyam tanulói vettek részt pedagógusi kísérettel. A program célja az volt, hogy a természettudományos elméleti ismeretek gyakorlati mérésekkel és a szakemberek munkájával kapcsolódjanak össze. A diákok megismerkedtek a meteorológiai műszerekkel, megfigyelhették az adatgyűjtés folyamatát, és jobban megértették az időjárás-előrejelzések jelentőségét a mindennapi élet különböző területein.
2. Kirándulás a Szlovák Tudományos Akadémia Malonyai Arborétumába
2025. június 5-én a harmadik évfolyam tanulói pedagógusi kísérettel részt vettek egy kiránduláson a Szlovák Tudományos Akadémia Malonyai Arborétumába. A gyönyörű arborétumban számos fafajjal és növénnyel ismerkedhettek meg a világ különböző tájairól. A szakértő előadása bővítette ismereteiket a botanikáról és a biológiai sokféleség megőrzésének fontosságáról.
3. Látogatás a Dropie Környezeti Nevelési Központba és a General Plastic, a.s. vállalathoz
Egy másik tevékenység keretében 2025. június 4-én a harmadik évfolyam tanulói látogatást tettek a Dropie Környezeti Nevelési Központba Nemesócsára, majd a General Plastic, a.s. ipari vállalathoz Gútára. A Dropie központban a tanulók betekintést nyertek különböző környezeti nevelési programokba, megismerték a vizes élőhelyek és a biodiverzitás védelmének jelentőségét. A General Plastic vállalatnál többet megtudtak a műanyag csomagolóanyagok gyártásáról, az újrahasznosításról és az ipari termelés fenntarthatóságáról.
Ez a három projekttevékenység értékes élményt jelentett a tanulók számára – segített nekik jobban megérteni a környezetvédelem jelentőségét, összekapcsolni az iskolai ismereteket a valós világgal, és felelős hozzáállásra ösztönözte őket a természethez.
Ezúton is köszönjük minden támogatónak és partnernek a projekt megvalósításához nyújtott segítséget és együttműködést.
Szervezők: PhDr. Ing. Balogh Katalin, Mgr. Baka Büi Alexandra