Krajské kolo Curie environmentálnej spomienkovej súťaže sa konalo 17. februára 2023 v Komárne na Univerzite J. Selyeho. Po absolvovaní troch korešpondenčných kôl sa do krajského kola dostal aj tím našej školy. Reprezentovali nás: Silvia Oravecová, Dóra Vörösová a Martin Valentín Mastiš z III.CM triedy.
Cieľom súťaže bolo pozorovať a spoznávať hodnoty svojho kraja, krásy Maďarska, rozvíjať environmentálne uvedomelé správanie, mať potrebu estetického a čistého prostredia, objavovať základné zákony prírody a dokázať tieto poznatky uplatniť v praxi. Súťažiaci používali svoje IT zručnosti a moderné digitálne nástroje na pozorovanie, modelovanie a prezentáciu výsledkov.
Niekoľkomesačné súťaženie a príprava sa vyplatili, žiaci dôstojne reprezentovali našu školu, aj keď sa žiaľ nedostali do finále. Tímy preukazovali svoje vedomostiach v rôznych úlohách - riešili testy, krížovky, anagramy. Hlavnou témou tejto súťaže bola ochrana prírody na Zemi a možnosti znižovania ekologickej stopy. Pracovné listy spracovávajú každý rok iný geografický celok, tento rok bol vybraný 45-ročný národný park Bükk a 50-ročný národný park Hortobágy.
Počas rozhodovania komisie bol pre účastníkov súťaže pripravený bohatý program. Mohli sme si pozrieť biologické a chemické laboratórium Katedry Biológie, Univerzitnú knižnicu, Aulu a dozvedeli sme sa aj veľa zaujímavostí o živote a diele Jánosa Selyeho.
Žiakov na súťaž pripravila: Mgr. Alexandra Baka Büi - koordinátorka pre environmentálnu výchovu.
2023. február 17-én, Komáromban a Selye János Egyetem Tanárképző Karának Biológia Tanszékén került megrendezésre a Curie Környezetvédelmi Emlékverseny felvidéki területi döntője. A versenyre iskolánk csapata is meghívást kapott a három levelező fordulón elért eredményeik alapján. Iskolánkat Oravecová Silvia, Vörösová Dóra és Mastiš Valentín Martin képviselte a III.CM osztályból.
A verseny célja, hogy a résztvevők irányítottan figyeljék és ismerjék meg környezetüket, Magyarország értékeit és szépségét, kialakítsák környezettudatos magatartásukat, továbbá, hogy igényük legyen a szép és tiszta környezetre. A megmérettetés lehetővé teszi, hogy a diákok felfedezzék a természet alapvető törvényeit, és ezeket az ismereteket képesek legyenek a gyakorlatban is alkalmazni. A megfigyeléshez, a modellezéshez és az eredmények bemutatásához felhasználják az informatikai ismereteiket és különböző korszerű digitális eszközöket.
A több hónapos versenynek és felkészülésnek meglett a gyümölcse, a diákok méltón képviselték iskolánkat, bár sajnos a döntőbe nem sikerült bekerülni. A csapatok változatos feladatokban adhattak számot tudásukról, így például teszteket, keresztrejtvényeket, anagrammákat is meg kellett oldaniuk. Az idei verseny fő témája a Föld élővilágának védelme és az ökológiai lábnyom csökkentésének lehetőségei voltak. Minden évben más földrajzi egységet dolgoznak fel a feladatlapok, idén a 45 éves Bükki Nemzeti Parkra és az 50 éves Hortobágyi Nemzeti Parkra esett a választás.
A csapatok a tesztek javítási ideje alatt sem unatkoztak. Megtekinthettük a Biológia Tanszék biológia és kémia laborját, az Egyetemi Könyvtárat és az Aulát, továbbá sok érdekes dolgot tudhattunk meg Selye János életéről és munkásságáról.
Felkészítő tanár: Mgr. Alexandra Baka Büi – környezetvédelmi koordinátor.