A „Határtalanul” program keretén belül 2019 októberében iskolánkba látogatott a Pécsi SZC Simonyi Károly Szakgimnáziuma és Szakközépiskolája negyven diákja négy tanár kíséretében. A program célja a magyar-magyar kapcsolatok építése, személyes kapcsolatok kialakítása és elmélyítése. Tanárok és diákok ismerkednek a határon túli magyarság életével, illetve az anyaországgal.
Iskolánk diákjai a kísérőtanárokkal sajnos a Covid-19 miatti intézkedések kapcsán nem tudtak kiutazni még ugyanabban a tanévben Pécsre, mert két nappal a kiutazás előtt lezárták a határokat. Örömmel vettük, hogy az idei tanévben végre lehetőségünk nyílt viszonozni a látogatást június 8. és 12. között. A 40 diák és a 4 kísérőpedagógus egyaránt izgatottan várta a személyes találkozást pécsi barátainkkal, kollégáinkkal.
Első nap megismerkedtünk a Pécsi SZC Simonyi Károly Szakgimnáziuma és Szakközépiskolája igazgatójával, pedagógusaival, néhány diákjával, épületeivel és tantermeivel. A közös ebéd után ellátogattunk a Pécstől 14 km-re található Orfűre, ahol csapatépítő sárkányhajózáson vehettek részt a bátrabbak. Előtte még végigsétáltunk a Vízfő-tanösvényen, ahol 4 állomáson ismerkedhettünk meg a környék természeti és kultúrtörténeti értékeivel, valamint a hagyományos tájhasználat emlékeivel. Eljutottunk a Vízfő-barlanghoz is, illetve a Vízfő-forrás közelébe épített vízműhöz 2002-ben műemlékké nyilvánított épületéhez, a Forrásházhoz. Az épület másik neve Gomba, amely egy szivattyúház, a barlang ivóvíznyerés céljából történt kiépítésekor építették. A kimerítő utazás és látnivalók után este elfoglalhattuk a szállásunkat Sikondán. A tábor a Mecsek egyik legszebb völgyében található.
Második nap Villányba látogattunk, pontosabban az Ammonitesz-Tanösvényt fedezhettük fel Mangult István földrajz tanár segítségével, aki részt vett a tanösvény kialakításában. Útmutatásai alapján felmásztunk Villány legmagasabb pontján található Templom-hegyi kilátójához. Miután magunkba szívtuk a táj szépségét már indultunk is tovább. A diákok egyik legnagyobb, legemlékezetesebb élménye következett: sétahajózás a Dráván Drávaszabolcsról. A hajóról csodáltuk meg a Dráva szépségeit, az érintetlen természetet és még egy sast is láthattunk. A jóhangulatú hajóút után Siklós felé vettük az irányt. Kedvünket még az eső sem vehette el. A siklósi vár Magyarország fontos történelmi nevezetessége. Erődjének első falait még a 13. században rakták le. Az érdekfeszítő tárlatvezetés után, amiből rengeteget megtudtunk a siklósi vár történelméről, saját magunk fedezhettük fel a vár egyes részeit.
Harmadik nap elsőként Pécsváradra utaztunk, ahol a „Pécsváradi vár” néven ismert épületegyüttest tekinthettük meg, mely elnevezése félrevezető, mert soha nem volt hadi értelemben vett vár. A pécsváradi monostort Szent István király alapította 998-ban. A második bencés rendház volt Magyarországon. Jelmondatuk: „Ora et labora”, vagyis „Imádkozz és dolgozz”. A monostor életének a török hódítás vetett véget. A monostorból a Mecsek rejtett ékkövéhez, Máré-várához kapaszkodtunk fel. A várkapitány megismertette velünk a vár csodás legendáját, történetét.
Negyedik nap egy csodálatos régmúlt idéző túrán vettünk részt. Meglátogattuk a Mohácsi Nemzeti Emlékhelyet, ahol egy fantasztikus, néhol borzongató tárlatvezetésen felidézték számunkra nemzetünk sorsfordító eseményét, az 1526-ban lezajlott mohácsi csatát. Örök életre szóló élmény lett számunkra, sétálni a szimbólumokkal teli sírkertben, barangolni a tömegsírok között. Az éppen feltárás alatt levő tömegsír, a csupasz csontok látványa lelkünkig hatolt, mélyen érintett mindannyiunkat. Ezután a megrázó élmény után könnyedebb program következett. Ellátogattunk a városközpontban létrehozott Busóudvarba, ahol megismerhettük a több évszázados farsangi népszokást, ízelítőt kaptunk annak páratlan hangulatából. Lehetőség volt felpróbálni a jelmezeket, amit a diákok nagy élvezettel meg is tettek. Interaktív játékokban próbálhatták ki memóriájukat,
főzési tudományukat és jártasságukat a kereplő használatában. Miután kiszórakoztuk magunkat Pécsre indultunk. Megtekintettük Magyarország egyik legimpozánsabb templomát, a Pécs jelképének számító négytornyú püspöki székesegyház (Szent Péter és Szent Pál Székesegyház) káprázatos belső terét. A templom belső teréből indulva, harangok mellett, falépcsőkön át feljutottunk a délkeleti tornyában kiépített kilátóba, ahonnan gyönyörű kilátás nyílik szinte az egész városra. Az utolsó program Pécs városában törökkori séta volt, mely során betekintést nyerhettünk a török időkből fennmaradt építészeti kincsekre. Az egyik a Jakováli Hasszán dzsámija és minaretje, amely az ország egyetlen, majdnem eredeti formájában fennmaradt török temploma. A másik a város főtemploma, a Gázi Kászim pasa dzsámi, egy középkori keresztény templom helyén épült.
Az ötnapos ottlétünk alatt rengeteg élménnyel gazdagodtunk, kulturális, történelmi ismereteket eleveníthettünk fel, ill. sajátítottunk el. Köszönjük pécsi barátainknak a lehetőséget és reméljük, hogy a jövőben még részesei lehetünk a „Határtalanul” pályázat hasonló kirándulásaiban.
Szervező: Mgr. Csintalan Erika
Pedagógiai felügyelet: Ing. Kissová Katarína, PhDr. Baloghová Katarína, Mgr. Baka Büi Alexandra, Mgr. Csintalan Erika